تاثیرات شطرنج بر کودکان

به گزارش ایسنا ورزش شطرنج به "بازی پادشاهان" معروف است. در این ورزش مغز به کار گرفته می‌شود تا حرکات حریف برای حمله پیش بینی شود. هر چقدر که مطالعات بیشتری درباره مغز انجام می‌شود، مشخص می‌شود که ورزش شطرنج ابزاری برای تقویت توانایی‌های مغزی است که  فایده اصلی شطرنج به شرح زیر است.

1_ شطرنج IQ را افزایش می‌دهد

همیشه تصور می‌شود که شطرنج برای کسانی که قوه تعقل بهتر و IQ بالاتری دارنداستفاده می‌شود. با این حال درباره شطرنج مسئله مرغ و تخم مرغ مطرح است. اینکه آیا افراد باهوش‌تر به سمت شطرنج می‌روند یا بازی کردن شطرنج باعث افزایش هوش می‌شود. در این مطالعات 4 هزار فرد اهل یونان مورد بررسی قرار گرفتند و مشخص شد که بعد از 4 ماه آموزش شطرنج IQ آن‌ها افزایش یافته‌است. 

2_ شطرنج از آلزایمر جلوگیری می‌کند

از آنجایی که مغز مانند یک ماهیچه عمل می‌کند، نیاز به ورزش دادن دارد. مطالعات منتشر شده در مجلات پزشکی انگلیسی نشان داده است افرادی که بالای 75 سال سن دارند، اگر شطرنج بازی کنند و فعالیت‌های مغزی از این دست داشته باشند، کمتر مشکل اختلال حواس پیدا می‌کنند. در این بررسی ها مشاهده شد به دلیل اینگه یافته‌های مغزی که از آن‌ها استفاده نمی‌شود در طولانی مدت از بین می‌رود بنابراین دلیل کافی برای روی آوردن به شطرنج قبل از رسیدن به سن 75 سالگی وجود دارد.

3- شطرنج هر دو طرف مغز را پرورش می‌دهد

در مطالعات محققان آلمانی مشخص شده است افرادی که شطرنج بازی می‌کنند هر دو نیم کره مغز را پرورش می‌دهند. آن‌ها انتظار داشتند که در بررسی‌ها مشاهده کنند نیمکره چپ مغز افرادی که شطرنج بازی می‌کنند قوی‌تر است اما در کمال ناباوری دریافتند که نیم کره راست مغز این افراد نیز با همان کیفیت کار می‌کنند.

4- شطرنج خلاقیت را افزایش می‌دهد

از آنجایی که نیم کره راست مغز مربوط به خلاقیت می‌شود، انجام شطرنج خلاقیت را نیز افزایش می‌دهد. شطرنج بازی کردن ابتکار را نیز افزایش می‌دهد. مطالعات بر روی دانش ‌آموزان که یک روز در هفته شطرنج بازی می‌کردند و مقایسه با آن‌ها با افرادی که یک روز در هفته با کامپیوتر کار می‌کردند نشان داد که شطرنج توانای ساختن ذهن خلاق‌تری را دارد.

5- شطرنج حافظه را افزایش می‌دهد

برای خوب شطرنج بازی کردن نیاز به حافظه خوب داریم زیرا باید حرکات حریف راب ه خاطر بسپاریم و در حرکات بعد آن‌ها را به یاد بیاوریم. در مطالعات انجام شده بهه مدت دو سال مشخص شد دانش‌آموزانی که به طور مرتب شطرنج بازی می‌کنند حافظه و توانایی سازماندهی بیشتری دارند.

6- شطرنج توانایی حل مسئله را افزایش می‌دهد

بازی شطرنج مانند یک پازل بزرگ است که نیاز به حل دارد. مطالعاتی بر روی 450 دانش آموز کلاس پنجم انجام شد و نتایج بدین شرح بود. این افراد به سه گروه تقسیم شدند. گروه اول از برنامه ریاضی عادی خود را انجام دادند. گروه بعد، کلاس ریاضی را با یادگیری شطرنج همراه کردند و گروه سوم قبل از شروع کلاس‌های ریاضی ابتدا به فراگیری شطرنج پرداختند. تست‌ها نشان داد که توانایی حل مسئله در گروه سوم 2/81 درصد، در گروه دوم 62 درصد و در گروه اول 26/21 درصد بوده. 

7- شطرنج توانایی خواندن را بالاتر می‌برد

در مطالعات انجام شده بر روی 53 دانش آموز مشخص شد افرادی که شطرنج بازی می کنند توانایی خواندن بهتری دارند.

8- شطرنج تمرکز را افزایش می‌دهد

تمرکز عمیق در شزرنج باعث پیشرفت نتایج بازیکنان می شود. اگر در حین مسابقه حتی چند ثانیه حواس فرد پرت شود، می تواند بر نتیجه بازی تاثیرگذار باشد. با توجه به اینکه شطرنج نیاز زیادی به تمرکز دارد توانایی تمرکز کردن افرادی که این ورزش را انجام می‌دهند نیز بیشتر است.

9- شطرنج رشد سلول‌های عصبی را افزایش می‌دهد

سلول های عصبی به شکل درخت هستند و سیگنال های عصبی را منتقل می کنند. هر چقدر سلول های عصبی بیشتر باشند، سیگنال های بیشتری جا به جا می‌شوند. انجام فعالیت های پیچیده مغزی همچون شطرنج، رشد سلول های عصبی را افزایش می دهد.

10- شطرنج قدرت برنامه ریزی و پیش بینی را افزایش می دهد

شطرنج باعث گسترش پوسته جلویی مغز می شود، این قسمت مربوط به برنامه ریزی ، قضاوت و کنترل می شود. گسترش این قسمت از مغر باعث انجام تصمیم گیری در شرایط پیچیده می شود.

شطرنج فعالیت مغزی پیچیده ای است که نیاز به تعقل، تمرکز و قدرت تصمیم گیری بالا دارد. در این ورزش مغز به کار گرفته می شود تا حرکات حریف برای حمله پیش بینی شود. هرچقدر مطالعات بیستری درباره مغز انجام می شود، مشخص می شود که ورزش شطرنج ابزاری برای تقویت توانایی های مغزی است.

در میان شطرنج بازان بزرگ استعداد و علاقه وافری به علم ریاضی به چشم می خورد به عنوان مثال

  • ویلیام اشناینیتز اولین قهرمان رسمی شطرنج جهان از علاقه مندان رشته ریاضیات به شمار می رفت. امانوئل لاسکر دومین قهرمان رسمی شطرنج جهان در سال 1903 موفق به اخذ درجه دکتر در رشته ریاضیات شد.
  • ماکس ایوه پنجمین قهرمان شطرنج جهان در سال 1923 مدرک دکترای ریاضی خود را از دانشگاه MIT دریافت کرد.
  • میخاییل پاتوینیک ششمین قهرمان شطرنج جهان و مربی بلند آوازه روس و موسس مدرسه شطرنج پاتوینیک که شاگردانی چون کارپف و کاسپاروک را در کارنامه افتخارات خود دارد، در سال 1961 صاحب درجه دکترای الکترونیک شد البته در سال های پایانی عمر خود رشته ریاضیات کاربردی را اختیار کرد.
  • آناتولی کارپف دوازدهمین قهرمان شطرنج جهان از دبیرستان ریاضی با دریافت مدال طلا فارغ-التحصیل شد و در چندین المپیاد ریاضی برنده گشت و جالب اینجاست که در سال 1990 همزمان با تدارک مسابقات قهرمانی جهان موفق به اخذ مدرک دکترا در رشته اقتصاد شد.
  • استاد بزرگ جاناتان مستل که سابقه قهرمانی نوجوانان جهان در کارنامه‌اش بچشم می‌خورد نیز دارای درجه دکترای ریاضی کاربردی می باشد. همچنین جاناتان یکی از نگارندگان نامدار کتب شطرنجی است و سابقه حضور جمع 10 نفر برتر جهان را نیز دارد و دارای درجه دکترای ریاضی است.

 

افزودن دیدگاه جدید